Surowce o sprawdzonej i wysokiej jakości do produkcji suplementów diety oraz żywności, dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego.

(+48) 605-851-336
info@bio-nutrition.pl
Tłuszcz MCT 100% Naturalnego Wsparcia

Tłuszcz MCT. Co warto wiedzieć?

Tłuszcz MCT, czyli Medium-Chain Triglycerides to specyficzne trójglicerydy z dwoma lub trzema kwasami tłuszczowymi MCFA – medium-chain fatty acids. Cechują się średniołańcuchową budową na poziomie atomowym, czyli zawierającą od 6 do 12 atomów węgla. Jednak mają one również wyjątkową rolę w diecie, gdyż są wchłaniane w organizmie w odmienny sposób, niewymagający podaży dodatkowej energii czy żółci. Gdzie występują i jak najlepiej włączać je do diety?

Tłuszcze MCT i ich wpływ na organizm ludzki

Dostarczające szybkiej dawki energii tłuszcze MCT są trójglicerydami, w których dwa lub trzy łańcuchy kwasów tłuszczowych są średniej długości. Dzięki specyficznej budowie chemicznej substancje te są wchłaniane w inny sposób niż pozostałe tłuszcze. Pozwalają na szybkie przyswojenie wartości odżywczej substancji. Do kwasów tłuszczowych MCFA należą:

  • kwas kapronowy,
  • kwas kaprylowy,
  • kwas kaprynowy,
  • kwas laurynowy.

Istnieją badania dowodzące ścisłej korelacji przyjmowania tłuszczów MCT ze skutecznością diety odchudzającej, lepszą wydajnością fizyczną czy wsparciem w leczeniu niektórych chorób.

Wchłanianie tłuszczów średniołańcuchowych

Szereg mających wpływ na organizm ludzki skutków przyjmowania kwasów tłuszczowych MCFA wynika z wyjątkowego sposobu, w jaki są one wchłaniane do organizmu. Dzieję się to bez udziału żółci, przez co nie obciąża nadmiernie układu trawiennego. Cały proces nie wymaga podziałów łańcuchów tłuszczowych, a co za tym idzie, zużywania dodatkowej energii. Cząsteczki z układu pokarmowego przedostają się przez żyłę wrotną wprost do wątroby. Dzięki temu tłuszcze ulegają szybkiemu metabolizmowi, jednocześnie wspierając ten proces. Takie tłuszcze są szybko wchłaniane. Stanowią obojętne biologicznie bogate źródło energii dobrze przyswajalnej.

Dieta i aktywność fizyczna – możliwe działania MCT

Dzięki znamiennej budowie MCT może mieć pozytywny wpływ na metabolizm białek. Ma to istotne znaczenie dla osób chcących zadbać o swoją sylwetkę, ale także mających problemy z właściwą podażą tłuszczów. Wpływ na skuteczniejszy metabolizm białek przy nieumiejętnym stosowaniu może doprowadzić do ketogenezy lub kwasicy, choć badania nie wykazują negatywnego wpływu MCFA. Brak konieczności używania soli żółciowych do trawienia tych tłuszczów wpływa na dobre wchłanianie, które następuje stosunkowo szybko. Właśnie dlatego tłuszcze te stanowią doskonałe źródło szybko przyswajalnej energii, docenianej przez sportowców czy innych miłośników ruchu. Szybki energetyczny zastrzyk prosto z natury to jedno z wielu zastosowań omawianych tłuszczów.

Gdzie występują zdrowe tłuszcze MCT w naturalnej postaci

Jeśli szukasz informacji o tym, gdzie występują tłuszcze MCT, z pewnością trafisz na kilka najpopularniejszych źródeł. Warto przy tym wiedzieć, że ich niewielką ilość przyjmujemy także w niektórych produktach spożywanych każdego dnia. Dostępne są jednak bogate źródła, z których pozyskiwanie tłuszczu jest wydajne, a przy użyciu odpowiednich metod również proste. To one przy stale rosnącym zapotrzebowaniu i popularności sprawdzają się dobrze w roli źródeł pozyskiwania zdrowych suplementów diety.

Codzienna dieta uzupełniona o tłuszcz

Jeżeli zdecydujesz się na stosowanie MCT, możesz włączyć go do regularnej diety. Zróżnicowane postacie oleju, śmietanki czy innych substancji pozwalają na zapewnienie najlepszego źródła tłuszczu w szybki sposób. Nawet prosta dieta niskokaloryczna powinna posiadać tłuszcze w określonej ilości, a MCT to dobry wybór nieobciążający zanadto organizmu. Produkt nie ma intensywnego smaku, może być pozbawiony aromatu, przez co jest w dużym stopniu neutralny.

Bogate źródła trójglicerydów MCT

Rośliną o naturalnej, wysokiej zawartości dobrych szybko wchłanianych tłuszczów są orzechy kokosa oraz nasiona palmy. To z nich pozyskuje się najczęściej trójglicerydy średniołańcuchowe, na które jest obecnie stale rosnące zapotrzebowanie. Naturalne źródła do zastosowań komercyjnych pozwalają na uzyskanie produktu o pożądanych właściwościach we właściwej, wytrzymałej formie. MCT urozmaicą dietę, pozwalając na jej terapeutyczny wymiar. Dzięki wspomnianym produktom, z których udaje się pozyskać MCT, jest on produktem wegańskim, organicznym i bezpiecznym.

Gdzie kupić naturalne tłuszcze MCT?

Gdzie zatem można kupić wysokiej jakości naturalne tłuszcze MCT? Możliwości jest wiele. Warto się jednak zastanowić, które z dostępnych na rynku produktów będą najlepszym wyborem. Ważne są przede wszystkim dwa czynniki – pochodzenie wraz z odpowiednim sposobem pozyskiwania, a także renoma i doświadczenie producenta. W ustaleniu jakości dobrych produktów może pomóc informacja o ich standaryzacji.

Czym są produkty standaryzowane?

Przyjmowanie produktów i suplementów diety pochodzenia roślinnego powinno być związane z niemal codzienną weryfikacją ich jakości. Pośrednio służą temu standaryzacje na określoną najczęściej procentowo zawartość substancji aktywnej. Pozwala to na szczegółowe, wspierane przez przepisy o żywności określenie ilości poszczególnych substancji w produkcie, w szczególności tych, na których najbardziej zależy osobom go przyjmującym.

Postaw na jakość, innowacyjność i doświadczenie

Nasza marka to szereg naturalnych, często innowacyjnych produktów wysokiej jakości. Organiczne, wegańskie, o pewnym pochodzeniu i niesamowitej jakości produkty sprawdzą się w diecie wielu osób. Oleje MCT są przygotowywane w odpowiednim procesie pomagającym wykluczyć ze składu tłuszcze trans czy inne potencjalnie szkodliwe składniki. Co więcej, doświadczenie laborantów połączone z długimi badaniami pozwalają na stałe ulepszanie produktów i nadawanie im nowych form. Nowoczesne kompozycje pozwalające na mniej standardowe zastosowania to sposób na jeszcze lepsze urozmaicenie diety.

Oferta naszych produktów to w pełni naturalne, zdrowe substancje o konkretnym działaniu. Olej z kokosa zawierający średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe dostępny jest w wielu postaciach. Sprawdź różne możliwości i wybierz te, które będą idealne dla Ciebie. Sprawdź ofertę i zamów wybrane produkty jeszcze dziś.

Post a Comment

Call Now Button