Surowce o sprawdzonej i wysokiej jakości do produkcji suplementów diety oraz żywności, dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego.

(+48) 605-851-336
info@bio-nutrition.pl

Blog

HomeBlogOmega-3 DHA
Omega 3 DHA

Omega-3 DHA

Omega-3 DHA to jeden z kluczowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, który obok EPA i ALA nie jest produkowany w organizmie ludzkim, ale okazuje się niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. Czym są poszczególne kwasy tłuszczowe, jakie są ich zadania? Dlaczego suplementacja DHA jest ważna? Sprawdź również, jakie kwasy omega-3 mamy w ofercie i wybierz najodpowiedniejszy dla swoich potrzeb produkt.

Spis treści
Rola w organizmie ludzkim
Dlaczego ważna jest suplementacja?
Dostępne postacie substancji

Kwasy tłuszczowe Omega 3 ALA EPA DHA i ich rola w organizmie ludzkim

Kwasy tłuszczowe z rodziny Omega-3 ALA EPA DHA są ważnymi składnikami odżywczymi pozwalającymi utrzymać organizm w dobrej kondycji, a także pozytywnie wpływającymi na rozwój dziecka w okresie płodowym i po urodzeniu. Określane są niezbędnymi kwasami tłuszczowymi, gdyż organizm ma zapotrzebowanie na tę grupę produktów, ale nie jest w stanie ich samodzielnie produkować. Możliwa jest jedynie konwersja kwasów ALA w EPA oraz DHA. Określenie tej grupy kwasów nazwą omega-3 pochodzi od miejsca, w którym pojawia się pierwsze wiązanie podwójne w łańcuchu węglowym -CH3.

Dlaczego kwas DHA jest uznawany za kluczowy?

DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy, jest 22-węglowym kwasem tłuszczowym występującym w mózgu, siatkówce oka, a u mężczyzn także w jądrach i nasieniu. Odgrywa on kluczową rolę w procesach na poziomie komórkowym neuronów, bierze udział w produkcji neuroprzekaźników. Pod kątem ilościowym jest najważniejszy z rodziny kwasów omega-3 dla ludzkiego organizmu.

Czym jest Omega-3 ALA?

Kwas tłuszczowy ALA, którego pełna nazwa to kwas alfa-linolenowy, jest pozyskiwany z roślin. Cechuje się krótszym łańcuchem węglowym i jest przekształcany z różną efektywnością w kwasy EPA oraz DHA w zależności od aktualnego zapotrzebowania i możliwości organizmu. To wykorzystywane od lat wegańskie źródło omega-3.

Rola kwasów Omega-3 EPA

Kwas eikozapentaenowy, czyli właśnie EPA, odpowiada za stabilizację błon komórkowych komórek nerwowych. Wpływa również na możliwość syntezy biologicznie czynnych substancji z grupy eikozanoidów, na przykład tromboksan – TXA3, prostacykliny – PGI3, leukotrieny oraz prostaglandyny – PGE3. To one odpowiadają częściowo między innymi za proces krzepnięcia krwi, regulacji jej ciśnienia czy czynności nerek.

Ogon ryby

Skuteczna suplementacja Omega-3 DHA. Dlaczego jest ważna?

W związku z bazową funkcjonalnością kwasów omega-3 DHA i EPA przyjmowanie ich w odpowiedniej ilości w codziennej diecie może mieć duży wpływ na cały organizm. Choć źródeł naturalnych jest wiele, spora część z nich zawiera jedynie niewielkie ilości omega-3. Badany jest również wpływ kwasów ALA, wiadomo jednak, że również dzięki nim możliwa jest wspomniana wcześniej konwersja do EPA i DHA. Nie zawsze dieta zapewnia optymalne dawki nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, dlatego ich suplementacja w wielu wypadkach jest wskazana. Jest wiele możliwych skutków niewystarczającej ilości kwasów omega-3 w organizmie.

Możliwe efekty braku wystarczającej ilości kwasów omega-3 w organizmie

Kwasy omega-3 wspierają funkcje metaboliczne na poziomie komórkowym. Oznacza to, że mogą redukować skutki choroby Alzheimera, Parkinsona, chorób układu krążenia czy cukrzycy, choć nie przeprowadzono miarodajnych badań na organizmach ludzkich potwierdzających te fakty. Omega-3 może redukować stany zapalne, działać antyoksydacyjnie. Badania wykazują również, że właściwa proporcja omega-3 do omega-6 w przyjmowanych pokarmach może mieć pozytywny wpływ na poziom trójglicerydów we krwi oraz ogólne zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Wiele badań sugeruje również, że osoby przyjmujące odpowiednią ilość omega-3 są mniej narażone na zaburzenia psychiczne w tym depresję. Z pewnością również DHA ma wpływ na rozwój płodu, jego układu nerwowego i oczu.

Źródła kwasów tłuszczowych omega-3 w diecie

Kwasy tłuszczowe omega-3 występują pod postacią DHA i EPA przede wszystkim w rybach morskich, głównie tych niewielkich. Muszą być to jednak ryby żywiące się naturalnie, a nie sztuczną paszą hodowlaną. Oprócz tego również olej z kryla jest cennym źródłem omega-3, a także wegański olej z alg. Źródła typowo roślinne to olej lniany, z pestek czarnej porzeczki i dyni, a także olej konopny. Niewielkie ilości głównie kwasów ALA znaleźć można również w wielu innych produktach zawierających tłuszcz roślinny.

Dostępne postacie omega-3 DHA. Przegląd możliwości suplementacji

W naszej ofercie surowców do suplementów diety dostępnych jest wiele substancji zawierających wybrane kwasy omega-3 ALA, EPA oraz DHA pochodzenia zarówno roślinnego, jak i w formie olejów morskich. To także innowacyjne źródła, rzadko spotykane na rynku takie jak olej z pestek czarnej porzeczki czy olej lniany, konopny oraz bogaty również w witaminy olej z pestek dyni. W zależności od Twojego wyboru oleje możemy dostarczyć w postaci płynnej w beczkach do dalszej produkcji albo też w gotowych kapsułkach. Niektóre substancje dostępne są również w formie gotowych żelek smakowych.

Asortyment oferowanych przez nas produktów obejmuje wiele substancji, które docelowo mogą dostarczać omega-3 DHA, a także EPA i ALA. Ponieważ stawiamy na surowce prosto z natury, możesz mieć pewność, że bez Twojej wiedzy nie znajdą się w nich żadne sztuczne dodatki czy wypełniacze. Ich źródła oraz proces pozyskiwania są pewne i stale kontrolowane. Oleje morskie oraz roślinne mogą być dostarczone w najbardziej odpowiadającej Ci formie, a nasze doświadczenie oraz szeroka oferta pozwalają na dostosowanie się w pełni do Twoich potrzeb.

Pewne źródła i stała jakość w dogodnych formach surowców

Bez względu na to, na jaką formę kwasów omega-3 się zdecydujesz, wybierając nasze produkty, wiesz, że korzystasz z możliwości natury. Co więcej, oleje morskie w naszej ofercie pozyskiwane są zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki zasobami morskimi. To sprawia, że procesy nie mają negatywnego wpływu na ekosystem. Jakość, poziom czystości oraz substancji aktywnych, a także konsystencja i inne parametry oferowanych surowców są przez nas stale kontrolowane w akredytowanych laboratoriów. Dzięki temu możemy zaproponować Ci produkty pewne o niezmiennych właściwościach.

Stwórz z nami swój nowy produkt

Suplementy diety w różnorodnej formie zawierające omega-3 będą stale cieszyły się popularnością, są zalecane przez lekarzy specjalistów niemal na każdym etapie życia. Nowoczesne produkty wegańskie wykorzystujące doskonałe tłuszcze roślinne, a może bardziej już tradycyjne substancje pochodzenia morskiego – oleje z alg, kryla i tuńczyka? Wybierz substancje, jakie chcesz wykorzystać w tworzeniu swojej marki, a jeżeli potrzebujesz wsparcia, możesz uzyskać je od naszych doświadczonych specjalistów. Twój sukces to jednocześnie wielkie osiągnięcie dla nas, dlatego z chęcią Ci pomożemy. Zapraszamy do współpracy, skontaktuj się z nami jeszcze dziś.

Call Now Button