Surowce o sprawdzonej i wysokiej jakości do produkcji suplementów diety oraz żywności, dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego.

(+48) 605-851-336
info@bio-nutrition.pl

Blog

HomeBlogOlej roślinny MCT
Olej roślinny MCT

Olej roślinny MCT

Olej roślinny MCT może być istotnym składnikiem diety w wielu sytuacjach. Dobrze przyswajalne źródło energii, czyli średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe mogą wspierać sportowców, osoby pracujące umysłowo czy chorych wymagających intensywnego odżywienia organizmu w szczególnych przypadkach. Choć źródeł MCT w pożywieniu jest stosunkowo dużo, to jednak kwasy tłuszczowe pochodzenia roślinnego z kokosa cechują się najlepszym stosunkiem procentowym do pozostałych rodzajów tłuszczów. Sprawdź szczegóły!

Spis treści
Ważny element diety
Zastosowania w diecie
Wykorzystanie w suplementach diety

Olej roślinny MCT jako ważny element diety. Olej kokosowy vs palmowy jako źródło MCT

Kwasy tłuszczowe zawarte w olejach roślinnych MCT dzielą się na krótko-, średnio- i długołańcuchowe. Najczęściej są pozyskiwane z olejów palmowego lub kokosowego, które są uznawane za bogate ich źródła. MCT może być także dostarczane do organizmu w diecie z mięsem i nabiałem. Nie dotyczy to jednak wegan. Zawartość MCT w tłuszczowych produktach odzwierzęcych kształtuje się na poziomie maksymalnie 10%, gdzie roślinne jego źródła potrafią osiągnąć nawet zawartość 50-60%. Czym dokładnie jest MCT? Jakie są właściwości oleju z kokosa, który jest cennym surowcem do ekstrakcji MCT? Co sprawia, że to olej kokosowy ma przewagę nad tłuszczem palmowym?

Czym są średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, czyli MCT?

Kwasy tłuszczowe o średniej długości łańcucha, a właściwie trójglicerydy MCT Medium Chain Triglycerides, są grupą związków o specyficznych właściwościach. Należą do nich:

  • C6 – kwas kapronowy, czysta postać płynna oleista,
  • C8 – kwas kaprylowy, czysta postać płynna oleista,
  • C10 – kwas kaprynowy, czysta postać białych kryształków,
  • C12 – kwas laurynowy, postać białego proszku.

Organizm ludzki przyswaja tłuszcze MCT w odmienny sposób, z pominięciem wykorzystania żółci. Są wchłaniane bezpośrednio z układu pokarmowego przez naczynia krwionośne do wątroby, co czyni je doskonałym źródłem energii.

Właściwości tłuszczu kokosowego

Tłuszcz kokosowy obok MCT ma w składzie także inne substancje, dzięki którym jest szeroko wykorzystywany nie tylko w dietetyce, ale także kosmetyce, przemyśle i farmakologii. W temperaturze pokojowej ma postać stałą, a lekko ogrzany, na przykład w temperaturze ciała, szybko się topi. W zależności od tego, czy jest rafinowany, czy nie, może mieć delikatny smak i aromat kokosu.

Dlaczego olej kokosowy jest uważany za najcenniejsze źródło MCT?

Olej kokosowy ma lepsze proporcje poszczególnych kwasów tłuszczowych niż olej palmowy, równocześnie zawartość procentowa MCT jest wyższa. Ponadto oleje palmowe mogą zawierać szkodliwe tłuszcze trans, które mają negatywny wpływ na stan zdrowia przy spożywaniu. Olej kokosowy, w tym wyodrębnione z niego MCT, to produkt sprawdzony pod każdym kątem, który bez obaw możesz wykorzystać w produkcji wybranych suplementów i innych artykułów.

Dwie połówki kokosa

Przykładowe zastosowania oleju roślinnego MCT w diecie

Skupiając się na spożywczym zastosowaniu oleju roślinnego MCT, warto pamiętać, że stanowi on nieobciążające układu pokarmowego szybkie źródło tłuszczów, a co za tym idzie – energii. Dlatego też z chęcią wykorzystywany jest przez sportowców, w szczególności wyczynowych. Chętnie sięgają po niego również osoby mające w planach dłuższy wysiłek, na przykład umysłowy. Dostępne są także opracowania mówiące o zastosowaniu MCT w diecie osób chorych, wymagających specjalnego sposobu odżywiania.

Wymagająca dieta sportowców wyczynowych

Biegi na długie odległości, wyczynowa jazda na rowerze czy pływanie wymaga od organizmu człowieka dużych pokładów energii. Efektywne dostarczanie jej źródła może pomóc w intensywności i skuteczności treningu. Właściwie odżywiony organizm to szansa na lepsze efekty podczas zawodów.

Suplementacja w okresach wzmożonego wysiłku

Czy słyszałeś o bulletproof coffee? To mieszanka MCT, a czasem również innych tłuszczy z ulubioną kawą, mająca wszechstronnie stawiać na nogi. Energia ze średniołańcuchowych trójglicerydów może okazać się przydatna, gdy czeka Cię intensywny dzień czy duża porcja nauki. Suplementy zawierające obok MCT inne pomocne naturalne składniki cieszą się doskonałą popularnością.

Odżywianie w wyczerpujących chorobach

Niektóre choroby układu pokarmowego, nietolerancja innych tłuszczów sprawiają, że MCT staje się jedynym źródłem kwasów tłuszczowych akceptowanych przez organizm. Może być również wykorzystywany jako sposób na intensywną regenerację, nadrabianie zasobów energii po przebytym schorzeniu. Nadal prowadzone są badania, jaki jeszcze pozytywny wpływ na organizm może mieć właściwa suplementacja kwasami MCT, nie ma przyjętych ich dobowych norm spożycia.

Jak można wykorzystać olej roślinny MCT w suplementach diety?

Olej roślinny MCT w naszej ofercie występuje w wielu postaciach, również wyodrębnionych poszczególnych najbardziej cenionych kwasach tłuszczowych. Możesz wybrać odpowiednią jego postać, aby skomponować swój unikalny produkt. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby MCT uzupełnić o inne cenne składniki, na przykład witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, poprawiając w ten sposób ich przyswajanie. Dbamy o najwyższą jakość surowców, abyś mógł mieć pewność składu i właściwości oferowanych produktów.

Odpowiednia postać MCT kluczem do sukcesu

Czysty olej kokosowy, z którego pozyskiwane są oleje MCT, ma postać stałą lub płynną w zależności od temperatury otoczenia. Jednak produkty – substancje do suplementów w naszej ofercie proponowane są w różnorodnych formach, aby jak najlepiej móc dopasować produkt końcowy do potrzeb. Sprawdź gotowe kapsułki, pojemne beczki i butelki czy też wydajny proszek albo emulsję. Dzięki tak przygotowanym produktom możemy razem z Tobą opracować doskonały asortyment suplementów czy innych substancji.

Dbamy o stałą jakość i sprawdzone właściwości

Ponieważ zdajemy sobie sprawę, że nasze surowce mogą być wykorzystywane do wyjątkowych produktów, stale dbamy o ich jakość i właściwości. MCT z kokosa idealne do diet Vegan, Keto czy Paleo, a także bezglutenowych musi być regularnie kontrolowane. Podobnie jak w przypadku innych surowców w akredytowanych laboratoriach sprawdzamy czystość, zawartość substancji aktywnych oraz szereg innych parametrów, mających wpływ na ostateczną jakość substancji.

Sprawdź naszą ofertę naturalnych surowców, półproduktów i produktów do suplementów, farmaceutyków oraz kosmetyków. Poznaj możliwości, jakie dają oleje roślinne zawierające MCT. Skomponuj swoje niepowtarzalne produkty, stwórz markę i ofertę. Zapraszamy do współpracy!

Call Now Button