Surowce o sprawdzonej i wysokiej jakości do produkcji suplementów diety oraz żywności, dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego.

(+48) 605-851-336
info@bio-nutrition.pl

Blog

HomeBlogKwasy EPA. Jak je wykorzystać?
Kwasy EPA

Kwasy EPA. Jak je wykorzystać?

Kwasy EPA są zaliczane do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 niezbędnych dla człowieka. Niewłaściwa dieta może powodować niedobory kwasów z rodziny omega-3. Dlatego często wykorzystywana jest suplementacja. Naturalne źródła zdrowych kwasów tłuszczowych pozwalają na tworzenie produktów przyjaznych w dawkowaniu, o wygodnej formie i dobrej skuteczności. Sprawdź czym dokładnie jest EPA, ALA czy DHA, jakie są ich źródła oraz jaka forma suplementacji jest optymalna w różnych przypadkach.

Spis treści
Czym jest omega-3 EPA i DHA?
Naturalne źródła
Suplementacja i dzienne zapotrzebowanie
Sprawdź w Bio-Nutrition

Czym są kwasy EPA i DHA?

Wielonienasycone kwasy EPA oraz DHA, czyli kwas eikozapentaenowy oraz dokozaheksaenowy znane są bardziej pod nazwą grupy – omega-3. Łączą je podobne właściwości, ale przede wszystkim ważny wpływ na organizm ludzki. To organiczne związki chemiczne, które nie są produkowane przez człowieka, a uznawane są za niezbędne do życia. Należą do grupy Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych, w skrócie NNKT. Ich niedobór wywołany najczęściej zbyt mało urozmaiconą dietą oraz brakiem suplementacji może powodować szereg niekorzystnych zaburzeń zdrowotnych.

Rola w organizmie człowieka

W materiałach dotyczących zdrowego odżywiania bardzo często można spotkać się z określeniami zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 DHA, EPA bywa za to często pomijany. Najczęściej w naturalnych źródłach występuje w parze z DHA, jednak pełni zróżnicowane role. Może mieć wpływ na redukcję występowania alergii i uczuleń, działa antyoksydacyjnie, czyli opóźnia procesy starzenia na poziomie komórkowym. EPA pomaga w regulacji gospodarki hormonalnej w organizmie, może mieć równocześnie pozytywny wpływ na poziom tak zwanego złego cholesterolu. W przypadku niemowląt i małych dzieci odgrywa istotną rolę na funkcjonowanie układu nerwowego.

Cenny kwas tłuszczowy DHAM

Zdrowe kwasy tłuszczowe DHA jako substancje egzogenne, czyli nieprodukowane przez organizm ludzki pełniąc ważną rolę w wielu procesach, mają istotny wpływ na cały organizm. Mogą wspierać odporność, chronić układ nerwowy przed przeciążeniami psychicznymi, redukować skutki chorób degradujących takich jak Alzheimer, czy też zwyrodnienie plamki żółtej. Podobnie jak pozostałe kwasy omega-3 DHA wpływa na obniżenie poziomu trójglicerydów we krwi, regulację ciśnienia tętniczego, walkę ze stanami zapalnymi. czy pamięć i zdolność przyswajania informacji.

Wpływ niedoboru EPA oraz DHA na rozwój i zdrowie

Niedostateczne dostarczenie odpowiedniej do wagi i stanu zdrowia ilości omega-3 w diecie czy w wyniku suplementacji może przyczynić się do występowania różnorodnych zaburzeń. Często są one trudne do zdiagnozowania w zakresie przyczyn, na przykład znaczne pogorszenie nastroju. Podatne mogą być w szczególności osoby starsze, gdyż to u nich spada stężenie omega-3 w organizmie i suplementacja jest wyjątkowo ważna. Dzieci niespożywające dostatecznej ilości ALA, EPA czy DHA mogą doświadczyć problemów z rozwojem układu nerwowego, podobnie jak niemowlęta w łonie matki.

Kwas EPA w kapsułkach

Najlepsze naturalne źródła kwasów tłuszczowych EPA i DHA

W przypadku kwasów tłuszczowych EPA DHA proporcje ich występowania w poszczególnych produktach mogą być mocno zróżnicowane. Dostarczenie do organizmu w samej diecie odpowiednich dawek zdrowych kwasów tłuszczowych jest trudne. Najlepsze źródła DHA i EPA, czyli ryby i owoce morza nie przez wszystkich są tolerowane, a roślinne omega-3 bywa niewystarczające.

Roślinne źródła kwasów omega-3

Tłuszcze występujące głównie w nasionach roślin to również kwasy omega-3. Ich proporcje kształtują się odmiennie od tych w olejach morskich, jednak nadal są w stanie zabezpieczyć podstawowe zapotrzebowanie organizmu. W naszej ofercie znajdziesz starannie wyselekcjonowane źródła zdrowych kwasów tłuszczowych, na przykład olej z pestek czarnej porzeczki, dyni, a także oleje konopny i lniany. Odpowiedni proces przygotowania, najczęściej tłoczenie na zimno pozwala uzyskać produkt o doskonałych właściwościach.

Bogactwo olejów morskich

Oleje pozyskiwane z morskich ryb, alg czy kryla cechuje wysoka zawartość EPA oraz DHA. Wegańska forma morskiego DHA to olej z alg, zaś dla osób stosujących inne diety dobry może być także olej z tuńczyka lub z kryla. Suplementy zawierające te oleje mogą z powodzeniem dostarczać do organizmu również inne substancje, gdyż oleje morskie są dobrym nośnikiem na przykład dla witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Jaka forma suplementacji DHA i EPA dla dzieci i dorosłych będzie najlepsza? Poznaj dzienne zapotrzebowanie

Dla kwasów tłuszczowych EPA DHA dzienne zapotrzebowanie kształtuje się na poziomie 250 mg, jest to jednak wartość mocno uogólniona. U kobiet w ciąży, osób starszych czy mających pewne schorzenia zalecane dzienne spożycie jest znacznie większe. W razie potrzeby suplementacja omega-3 pomaga pokryć niedobory. Według specjalistów kwasy omega-3 ALA pod wpływem zapotrzebowania organizmu mogą konwertować do EPA i DHA.

Zapotrzebowanie organizmu na tłuszcze we właściwych proporcjach

Kwasy omega-3 wraz z omega-6 są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego, jednak gdy proporcje ich spożywanej ilości zostaną mocno zaburzone, może pojawić się problem. Te grupy tłuszczów są trawione przez te same enzymy, przez co tworzy się konkurencja i nawet spożycie zalecanej ilości omega-3 może nie powodować wchłaniania na odpowiednim poziomie. Warto jednak skupić się na przyjmowaniu pokarmów lub suplementów bogatych w omega-3, gdyż omega-6 zwykle łatwiej dostarczyć do organizmu.

Płyn, kapsułki, żelki – stwórz produkt dostosowany do grupy docelowej

Jeżeli planujesz wprowadzenie na rynek suplementu diety czy innego produktu zawierającego prozdrowotne kwasy EPA i DHA, warto postawić na surowce dobrej jakości. Regularne testy laboratoryjne, bezpieczne pozyskiwanie zgodne z zasadami zrównoważonej gospodarki, przystępne formy – to wszystko sprawia, że tworzysz produkt o pewnym składzie i działaniu. Możemy Ci dostarczyć czysty surowiec, olej w płynnej postaci w beczkach do dalszego przetwarzania. Prawdopodobnie najczęściej wybierana przez konsumentów forma olejów morskich czy roślinnych jako suplementów to kapsułki, dlatego oferujemy Ci również takie, przygotowane już produkty. Dzieci, dla których suplementacja również może być ważna, bardzo często sięgają po suplement w formie żelek.

Bio-Nutrition Twoim partnerem w działaniu

Wiemy, że Twój sukces w stworzeniu doskonałego produktu, jaki stworzysz z naszych składników, jest zależny także od naszych działań. Dlatego staramy się wspierać Cię na każdym etapie pracy z naszymi surowcami, aby ostateczne artykuły były najlepsze z możliwych. Stawiamy na jakość, naturalne pochodzenie, korzystanie z możliwości, jakie dają surowce o optymalnych parametrach. Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami jeszcze dziś!

Call Now Button